دفاع همه جانبه
پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به مملکت نرسد . ( حضرت امام خمینی ، ره )
نویسنده: ابراهیم - ۱۳٩٤/۳/۱۱

محبوب خدا شدن

إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ وَیُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِینَ  (بقره /222)

 ترجمه آیه : چراکه خداوند، هم توبه کنندگان را دوست دارد، و هم پاکان را

هدف : اهمیت محبوبیت نزد خدا و عوامل محبوب شدن نزد خدا

ماه رمضان برای ما درس هایی دارد . نه از قبیل درس هایی که انسان از زبان معلم یا از روی کتاب فرا می گیرد . بلکه از قبیل درس هایی که انسان در یک تمرین عملی . در یک کار دسته جمعی بزرگ فرا می گیرد . اولش همین درس ارتباط با خدا و حفظ پیوند قلبی با ذات احدیت و حضرت محبوب است .

تعریف : محبوب خدا بودن یعنی رسیدن به مقام معنوی ، کشف حجاب از دل و دیدن خدا و نائل شدن به مقام قرب الهی تا اینکه عبد ، فقط کلام او را بشنود و همه وجودش در تصرف خدا در آید .


حب چیست ؟ وَمِنَ النَّاسِ مَن یَتَّخِذُ مِن دُونِ اللَّهِ أَندَادًا یُحِبُّونَهُمْ کَحُبِّ اللَّهِ  وَالَّذِینَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِّلَّهِ  وَلَوْ یَرَى الَّذِینَ ظَلَمُوا إِذْ یَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلَّهِ جَمِیعًا وَأَنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعَذَابِ  (بقره /165 )

و برخی از مردم در برابر خدا همانندهایی ( برای او ) بر می گزینند و آن ها را چون دوستی خدا دوست می دارند ، ولی کسانی که ایمان آورده اند ، به خدا محبت بیشتری دارند . کسانی که ( با برگزیدن بت ها به خود ) ستم نموده اند ، اگر می دانستند هنگامی که عذاب را مشاهده کنند . تمام نیرو ها از آن خداست .

حب به معنای دوست داشتن است و زنجیرو رشته ای است که میان هر طا لبی با مطلوبش رابطه برقرار می کند و محبوب را به حب می رساند . حب برای این است که نقص محب را به وسیله محبوب برطرف سازد تا انچه را ندارد ، دارا شود و کمبودش تمام و کامل گردد . برای محب ، هیچ بشارتی بالاتر از این نیست که به او بفهمانند ، محبوبش دوستش دارد . بنده مخلص که اخلاص خود را با محبت به خدا اظهار می دارد ، هیچ هدفی ندارد ، جز این که خدا هم او را دوست بدارد .

خداوند در این ایه می فرماید : مومنان بالاترین محبت و شدت حب را نسبت به خدایشان دارند .

اهمیت : محبوب خدا شدن از اعظم مقامات معنوی و منتهی آمال عارفین است . پیامبر مکرم اسلام ( ص ) در روایتی می فرماید : مردم نان خور خدا هستند . لذا محبوبترین افراد نزد خدا ، کسی است که به نان خوران خدا سودی رساند . و خانواده ای را شادمان کند .

راه تحصیل محبوبیت نزد خدا :

یک - ذکر کثیر : هر که بسیار به یاد خدا باشد ، خداوند دوستش می دارد

دو - کسب معرفت خدا :  هر کس خدا را بشناسد ، دوستش بدارد

سه -توبه : إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ (بقره 222) ترجمه ایه : چراکه خداوند، هم توبه کنندگان را دوست دارد

چهار - پیروی از اهل بیت : اتقرب الی الله بحبکم

پنج - کسب مکارم اخلاق :

شش - اعمال صالح :

هفت - ترک محبت دنیا :

هشت - انجام اعمالی که مورد تایید خدا و صفات مورد عنایت خداست:  ( غیرت ، احسان ، ذکر ، خدمت به مومنین و ......

محبوب خدا در روایات :

یک - جوان توبه کار : پیامبر اسلام ( ص ) خداوند جوان توبه کار را دوست دارد

دو - فرمان برترین و پرهیزکارترین : رسول اکرم ( ص )محبوب ترین مردم روز قیامت خوش رو ترین هستند که فروتنی می کنند و فرمان برترین و پرهیزکارترین ان هاست

سه - خوش اخلاق ترین

چهار - فروتن

پنج - اهل الفت با دیگران

کسانی که قران ان ها را محبوب خدا می داند :

 هشت گروه را قران محبوب خدا می داند :محسنین ،  متقین ، صابرین ،  متوکلین ،  مقسطین ،  توابین ،  متطهرین ،  مجاهدین فی سبیل الله .

سالک با توبه و تطهیر ظاهر ، از الودگی به گناه ، محبوب خدای متعال می گردد. تطهیر باطن از ناپاکی در مراتب گوناگون ، محبوبیت او را در پیشگاه الهی می افزاید و او را با جذب ربوبی ، در مسیر قرب و لقای حق پیش می برد . قران کریم از محبوبیت کسانی که وجودشان را از پلیدی ها پاک می سازند ، در کنار توبه کنندگان خبر می دهد

 إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ وَیُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِینَ  (بقره /222) ترجمه ایه : چراکه خداوند، هم توبه کنندگان را دوست دارد، و هم پاکان را

خدای متعال ، پیامبر اکرم (ص )  را به نماز گزاردن در مسجد قبا ، فرا می خواند و در ارزش نهادن به چنین نمازی می گوید : مسجدی که از روز نخست بر  پرهیز کاری بنا شده ، شایسته تر است که انجا نماز گزاری فِیهِ رِجَالٌ یُحِبُّونَ أَن یَتَطَهَّرُوا  وَاللَّهُ یُحِبُّ الْمُطَّهِّرِینَ( توبه 108 )

در انجا مردانی هستند که دوست دارند پاکیزه باشند و خدا پاکیزگان را دوست دارد

نتیجه : مهم ترین هدف انسان های بلند همت ، رسیدن به مقامی است که محبوب خدا شوند . کسی که محبوب خدا شد ، غنی از همه است و خداست که محبت او را در قلوب مومنین می اندازد .