فرهنگ و ویژگیهای بسیج

- فرهنگ و تفکر بسیجی

فرهنگ بسیجی:

فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیه ا... خامنه ای در تبیین «فرهنگ بسیجی» چنین می فرمایند:

«فرهنگ بسیجی, فرهنگ معنویت است, فرهنگ شجاعت است, فرهنگ غیرت است, فرهنگ استقلال و آزادگی است, فرهنگ اسیر خواست های حقیر نشدن است, خواست های زندگی برای همه مهم است, اما آنچه مهمتر است آرمان ها است, ارزش ها است, هدف است, آنها را باید مقدم داشت.»

و در جای دیگر می فرمایند: «فرهنگ بسیجی, یعنی: آن چیزی که ما برای هر یک از آحاد جامعه اسلامی, آن را آرزو می کنیم. اینکه می گوییم همه باید بسیجی باشند, معنایش این است.»

معظم له, سپس با ارایه تعرفی از بسیج به پاره ای از ویژگی های «بسیجی» اشاره می نمایند:

«بسیجی کسی است که برای ارزشهای اسلام اهمیت قایل است. معتقد به خداست, خاضع و خاشع در مقابل پروردگار عالمیان, در دل مشتاق و مداح است, می خواهد مداح باشد, می خواهد پاک باشد, می خواهد از رذایل اخلاقی دور باشد, می خواهد بنده خدا باشد و بر طبق فرمان خدا زندگی کند..., این مفهوم بسیجی است, این, ان فرهنگ بسیجی است.»

ایشان سپس درباره کج فهمی برخی از «بسیجی و بسیج» و برداشتهای نادرست در این زمینه اشاره می نمایند که:

«بعضی ها بسیج را درست نفهمیده اند, خیال می کنند که بسیج, یعنی: اگر کسی از کارهای دیگر بازماند, می رود اسم خودش را بسیجی می گذارد و همین, این ضعف بینش است, این ندانستن حقیقت است, کوته فکری است. بسیج و مسأله بسیجی بودن, حرکت بسیجی و فرهنگ بسیجی, خیلی از این ها فراتر است.»

 تأثیر فرهنگ بسیج در جامعه:

با توجه به موضوعات مطرح شده, فرهنگ بسیجی نماد رفتارهای نیروهای بسیجی است که به دنبال حفظ ارزش های اسلامی و دینی در جامعه است. ارزش های حاکم بر جامعه اسلامی, حاصل تلاش, مجاهدت, ایثار و از خود گذشتگی مجاهدان, به ویژه بسیجیان, در صحنه های اجتماعی و دفاعی است. این ارزش ها ارزان به دست نیامده است, تا ارزان از دست رود. تساهل در حفظ ارزشهای دینی, خیانتی بزرگ به اسلام و جامعه اسلامی است. «بسیج» منشأ رویش و آرایش ارزش ها و «بسیجی» تشنه ارزشهای اسلامی و دینی است. حفظ این ارزشها زمانی میسر است که «فرهنگ بسیجی» در جامعه اسلامی عمومیت یابد و به یک «فرهنگ عمومی» تبدیل شود.

تفکر بسیجی:

«تفکر بسیجی» در حوزه معرفت, از اعتقاد و ایمان عمیق انسان به خدا سرچشمه می گیرد و خدامداری در عرصه زندگی فردی و اجتماعی او, اساس و محور فعالیتها را تشکیل می دهد. با «خدا» در محضر خدا زیستن و جز به «رضا» و خشنودی او نیندیشیدن, هویت جاودانه بسیج است که آثار خیر و برکات ان از زمین تا آسمان و از فرش تا عرش است و بدیهی ترین نمود آن, تقوین انگیزه دفاعی وروحیه شهادت طلبی در «مدرسه عشق» است. حفظ و رونق این تفکر, تضمین کننده عزت, استقلال و حیات دینی ماست. تفکر بسیجی به منزله حضور خدا و حکومت دسن در جامعه است, لذا باید حاملان این تفکر از مزیت و برتری لازم,( که حق مسلم آنهاست) برخوردار باشند. زیرا بسیجی, فرد نیست؛ بلکه معرف تفکر و اندیشه والایی است که

به فرموده امام راحل (ره-):

«همه مجاهدان, از اولین تا آخرین, دفتر تشکل آن را امضا کرده ا ند.»

بسیجی, نمود عینی و عملی برنامه زندگی بر اساس رسالت انبیاء و ائمه معصومین (ع) به شمار    می آید؛ از این رو, عدالت حکم می کند که ای تفکر در ارزیابی و تحلیل گزاره های اجتماعی, مقام اول را احراز کند. به عبارت دیگر, برای آنکه حق در مدار خود حرکت کند, باید این تفکر, هدایت و ارشاد عمومی جامعه را به دست گیرد؛ زیرا تفکر بسیجی, عصاره تفکر واندیشه ناب اسلامی است که امام راحل(ره) بر حقانیت آن تأکید فراوان داشته است. صفاتی چون:«مدرسه عشق» , ‌«میقات پابرهنگان» و«لشکرمخلص خدا», تعابیری نیستند که به سادگی بتوان آنها را شرح وتحلیل کرد. همه اینها بر آمده از اعتقاد عمیق و روش امام راحل (ره) به حقیقت وجود و حرکت دلاور مردانی است که همه سفرای الهی و ائمه معصومین (ع)داشتن چنین یارانی را آرزو می کردند؛ تا با همراهی آنان, بتوانند لشکر مخلص خدا را تشکیل بدهند, پایگاه امید محرومان باشند ونیز راه سیر و سلوک الهی را بر همگان هموار سازند. سرانجام, این آرزو در ایران اسلامی وبه برکت وجود امام راحل (ره) تحقق یافت. تفکر بسیجی با حضور آنان در همه صحنه های انقلاب, آمال انبیا و اولیای خدا را تبلور بخشید.

«بنیانگزار شجره طیبه بسیج» درباره تفکر بسیجی اظهار می دارند:

«اگر در کشوری ندای تفکر بسیجی طنین اندازد,چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آ ندور خواهد گردید و الا هر لحظه باید منتظر حادثه باشیم.»

جایگاه و منزلت بسیجی از نگاه بنیانگذار بسیبج

حضرت امام خمینی (ره) در مورخ 59/9/16 در رابطه با شأن ومنزلت بسیجیان عزیز فرمودند:

«تاریخ اسلام جز یک برهه ازصدر اسلام ,‌ جوانانی مثل جوانهای ایران ما سراغ ندارد و ملتی مثال ملت ایران در تاریخ ثبت نشده است. شما در کجای تاریخ, جز یک بر دهه در صدر اسلام, آن هم نه به طور وسیع, بلکه به طور محدود سراغ دارید که جوانان یک کشور این طور عاشق جنگ باشند؟ این طور عاشق دفاع از کشور خودشان باشند؟ و این طور ملت, همه با هم یکصدا دنبال پیروزی ارتش و سپاه پاسداران و سایر قوای مسلحه باشند؟ کجا دیدید که عاشقانه دنبال شهادت باشند؟ من از این چهره ای نورانی و بشاش شما و از این گریه های شوق شماحسرت می برم. من احساس حقارت    می کنم, وقتی با این چهره ها مواجه می شوم و این قلب هایی که به واسطه توجه به خدای تبارک و تعالی این طور در چهره ها اثر گذاشته است, احساس حقارت می کنم. من غیر از دعا که بدرقه شما کنم چیزی ندارم که به شما بدهم. من به این احساسات خداگونه و به این توجهاتی که شما به خدای تبارک و تعالی دارید, به این عزم راسخ شما و این شجاعت بی نظیر شما, چطور من می توانم از شما ستایش کنم؟ عزیزان من! شما در بارگاه حق تعالی منزلت دارید.»

ایشان در جای دیگر ضمن رفیع دانستن مقام و منزلت بسیجیان, افتخار خود را «بسیجی بودن» دانسته اند و اظهار نموده اند:

«در حوادث گوناگون پس از پیروزی انقلاب, خصوصا" جنگ, بودند نهادها و گروههای فراوانی که با ایثار, خلوص, فداکاری و شهادت طلبی, کشور و انقلاب را بیمه کردند. ولی حقیقتا" اگر بخواهیم مصداق کاملی از ایثار و خلوص و فداکاری و عشق به ذات مقدس حق و اسلام را ارائه دهیم, چه کسی سزاوارتر از بسیج و بسیجیان خواهند بود. بسیج, شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت حدیث عشق می دهد. بسیج, مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است, که پیروان آن بر گلدسته های رفیع آن, اذان شهادت و رشادت سر داده اند, بسیج, مقاومت پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن, نام و نشان در گمنامی و بی نشانی گرفته اند. بسیج, لشکر مخلص خداست, که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده اند. من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می خورم و از خدا   می خواهم که مرا با بسیجیان محشور گرداند, چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود   بسیجی ام.»

 ویژگی های بسیج و بسیجی

1) فراگیر بودن بسیج:

مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند:

«امروز به حمدا... جوانان ما از قشرهای مختلف, در بسیج احساس حیات و نشاط می کنند. نسل جوان ما قدر می شناسد, امروز در انبوه جوانان بسیجی ما برجستگان حوزه و دانشگاه, طلبه ممتاز, دانشجوی درجه یک..., دانش آموز دبیرستانها, کارگران ممتاز کارخانه ها, افراد ممتاز در بخشهای مختلف, هنرمند ممتاز, استاد ممتاز و ممتازان قشرهای مختلف حضور دارند.»

بسیج یک سازمان فراگیر است, چه در بعد مأموریتی, که در زمینه های دفاعی, امنیتی, سازندگی, علمی و... به فعالیت می پردازد و چه در بعد نیروی انسانی و منابع انسانی, که از همه اقشار جامعه, اعم از زن و مرد, دانش آموز, پزشک, دانشجو, استاد, طلبه,... در آن عضویت دارند.

2) داوطلبانه بودن اعضا:

حضرت آیت ا... خامنه ای, فرماندهی معظم کل قوا, این ویژگی را این گونه بیان می دارند:

«بسیج به معنای حضور شجاعانه, فداکارانمه, و مخلصانه انسانهای پیشگام, در تمامی عرصه های مورد نیاز نظام اسلامی  و کشور است.» و در جای دیگر می فرمایند:

«خدا را شکر می کنیم که از روز اول انقلاب, نیروی خودجوش مردم در همه میدانها حاضر بود.»

بی شک, همین حضور داوطلبانه ردم, به ویژه در دوران دفاع مقدس بود که مملکت را از شر اجانب و تجاوز رژیم بعث مصون و محفوظ نگه داشت.

3) جوانان, تشکیل دهنده اصلی نیروهای بسیج:

مقام معظم رهبری توجه اصلی به جذب نیرو براب بسیج را متوجه جوانان می دانند و اشاره می نمایند که:

«همه این جوانانی که شما در خیابان می بینید, مشغول زندگی اند و دنبال کار خوشان اند, باید در دلتان آنها را یک بسیجی بالقوه فرض کنید و بسیج شوید برای اینکه آنها را جذب کنید.»

ایشان در مورخ 67/6/5, به مناسبت هفته بسیج در جمع بسیجیانی که به محضر ایشان شرفیاب شدند, فرمودند:

«بسیج, عبارت است از مجموعه ای که در آن پاکترین انسانها, فداکارترین و آماده به کارترین جوانان, کشور در راه اهداف عالی ملت, جمع شدند.»

4) مردمی بودن:

از دیگر ویژگی بسیج و ارتش بیست میلیونی, «مردمی بودن» آن است. این جمعیت عظیم و سیل خروشان و توفنده, از متن مردم و متن ملت برخاسته است. یعنی می توان گفت: ارتش بیست میلیونی, عصاره همه نیروهای معتقد به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران است. آنان که به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پای بنداند, خود را در زمره این گروه می دانند و سعی می کنند همراه با این موج عظیم و حرکت مردمی, به سوی کمال معنوی و دستیابی و به ارزش های والای انسانی به راه افتند. بنابراین, می توان گفت, مردمی ترین تشکیلات در نظام جمهوری اسلامی ایران ,«بسیج» است.

مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند:

«بسیج یکی از نیروهای مسلح نیست, بسیج متن ملتی است که در مراکز نظامی, صنعتی, اجتماعی, دینی و آموزشی, حضور دارند.»

«اگر نیروهای مسلح در هر کشور به آمادگی کامل برسند, ولی از نیروهای مردمی پشتیبانی نداشته باشند, یقینا" توانایی آنان کامل نخواهد بود.»

5) انعطاف پذیری:

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های بسیج, ویژگی «انعطاف پذیری» است. بسیج, افزون بر آنکه از ثبات و پایداری و پای بندی به اصول و مبانی دینی و سازمانی برخوردار است, با برخورداری از قابلیت در زمینه های گوناگون, د هر عرصه مأموریتی وارد می شود و متناسب با هر مأموریت و کارکرد اجتماعی به تجدید سازمان و دگرگونی در آن بپردازد. تهدید در هر زمینه ای خواه تهدید فرهنگی, امنیتی یا نظامی باشد. «بسیج» با برخورداری از قابلیت انعطاف پذیری و متناسب با نوع تهدید, به سازماندهی متناسب با آن, مبادرت می نماید.

6) اتکا به مبانی دینی:

«بسیج» مولود انقلاب اسلامی و برخاسته از آن است, لذا سرشت آن, با اسلام عجین گردیده و عمق جان بسیجیان با اسلام ناب محمدی (که مروج آن امام خمینی –ره- بود) در هم تنیده است. امام خمینی (ره) در بیانی «اسلام» را عامل و محور اصلی تشکیل بسیج قلمداد می نماید.»

مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند:

«یک مسأله در بسیج ملت ایران, مایه اصلی ارتباط با خداست,... این به معنای یک ارتباط معنوی و صحیحی با خداست و این, مایه اصلی کار است.»

«اگر توکل به خدا و اعتماد به خدا و در ارتباط با خدا بود, حرکت مردمی و بسیجی, حرکت پایداری و ماندگار خواهد بود.»

7) حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی:

به واقع, فلسفه وجودی بسیج, حفاظت از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در برابر هر نوع تهدیدی, اعم از تهدیدهای فرهنگی, امنیتی, نظامی و ... می باشد. در این باره مقام معظم رهبری می فرمایند:

«اگر بسیج نیروهای مردمی نمی بود,... بدون شک جمهوری اسلامی نمی توانست در مقابل این همه توطئه, این همه خباثت, این همه دشمنی و این همه سنگ اندازی, مقاومت کند.»

بسیج به عناون پشتوانه انقلاب اسلامی و دژ مستحکمی که نفوذ دشمنان را بی اثر می سازد, به عنوان رکن رکین انقلاب و نظام جمهوری اسلامی به شمار می آید. «آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست», در این باره چنین می فرماید:

«رحمت و برکات خداوند بزرگ, بر بسیج مستضعفان, که به حق پشتوانه انقلاب اسلامی اوست و به کوشش ارزنده خود ادامه داده... و به حمدا... با همت جوانان برومند و داوطلبان گروه میلیونی رزمنده را تربیت, و امید است با شرکت فعال قشرهای معظم ملت, ارتش بیست میلیونی که نگهبان جمهوری اسلامی و کشور عزیز از شر جهانخواران متجاوز  است, تحقق یابد.»

8) ولایت پذیری و اطاعت از فرماندهی معظم کل قوا:

بسیج مستضعفان, به رغم آنکه یک تشکیلات نظامی, مثل سازمانهای نظامی دیگر نیست, ولی به لحاظ ساختاری, به عنوان یکی از نیروهای پنجگانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی, این افتخار را دارد که به طور مستقیم, زیر نظر و تحت فرماندهی ولایت امر و فرماندهی کل قوا قرار دارد و باکارآمدی در همه عرصه ها آماده انجام وظیفه می باشد.

معظم له در این باره می فرمایند:

«برخی خیال می کنند که «بسیج» یک سازمان نظامی, مثل سازمانهای دیگر, یعنی ارتش و سپاه است؛ این خطاست. بسیج, یعنی: نیروی کارآمد کشور برای همه میدانها.»

9) بسیج, الگوی مستضعفان جهان:

رسالت بسیج یک رسالت صرفا" «ملی» نیست, بلکه بسیج با هداف بلندی که در پاسداری از انقلاب اسلامی به عهداه دارد, می تواند به عنوان الگویی برای ملتهای مسلمان به شمار می آید. کارآمدی بسیج در بیش از دو دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و حضور در عرصه های گوناگون فرهنگی, امنیتی, سازندگی و دفاعی, این مهم را به اثبات رسانیده است که می تواند الگویی برای مردم کشورهای اسلامی در زمینه های یاد شده باشد.

حضرت امام (ره) در این باره اظهار می دارد:

«... من امیدوارم که این بسیج عمومی اسلام, الگو برای تمام مستضعفین جهان و ملتهای مسلمان عالم باشد.»

ویژگی های بسیجی

بسیجی یک تفکر است. نه هر که سلاح به دوش می گیرد و لباس بسیجی می پوشد, بسیجی است, بلکه «بسیجی» کسی است که با برخورداری از زمینه های لازم, آمادگی حضور در صحنه های گوناگون و جبهه های دفاعی, فرهنگی, سیاسی و سازندگی را داشته باشد. امام امت (ره)در ستایش از جایگاه والای بسیجی می فرماید: «افتخار من این است که خود یک بسیجی ام.»

در این  قسمت توجه شما عزیزان را به برخی از مهم ترین ویژگی های یک بسیجی جلب می نماییم. به امید آنکه هر یک از ما به این افتخار بزرگ نایل آییم که خود یک بسیجی باشیم.

1) پیروی از ولایت امر:

اطاعت از ولایت فقیه و تبعیت پذیری از رهبری نظام, یکی از شاخص ترین ویژگی های هر بسیجی است. بسیجی تابع محض ولایت فقیه است و سعادت خود و جامعه را در پیروی از ولی فقیه می داند, زیرا از معمار انقلاب و موسس بسیج آموخته است که:

«من به همه ملت, به همه قوای انتظامی اطمینان می دهم که امر دولت اسلامی اگر با نظارت فقیه و ولایت فقیه باشد, آسیبی به این مملکت وارد نخواهد شد.»

2) ایمان و اخلاص:

از ویژگی های مهم بسیجی ایمان به خدا, اعتقاد قلبی و باور درونی به خالق یکتا است. ایمان به خدا, رابطه مستحکم نیروهای بسیجی با حق تعالی است, زیرا بسیجی رضایت حق تعالی را مبنای حرکت و فعالیت خود می داند.

مقام معظم رهبری می فرمایند:

«بسیجی کسی است که برای ارزش های اسلام اهمیت قایل است, معتقد به خداست, خاضع و خاشع در برابر پروردگار عالمیان, در دل مشتاق مداح است, می خواهد مداح باشد, می خواهد پاک باشد.»

بسیجی عاشق خداست. و اخلاص به خدا از مهمترین ویژگی بسیجیان است. زیباترین حرکت و فعالیت بسیجیان, داشتن رنگ خدایی در کارها است. بر همین اساس,

امام بسیجیان خمینی کبیر (ره) فرموده اند:

«بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین, امضا نموده اند.»

مسأله اخلاص بسیار دقیق و ظریف است. قبولی اعمال, بستگی به مقدار خلوص انسان دارد. هرچه اخلاص بیشتر و کامل تری داشته باشد, عمل او ارزشمندتر است.

امام صادق (ع) در ضرورت توجه به موضوع اخلاص می فرمایند:

«هیچ نعمتی بالاتر از این نیست که در دل بنده چیزی جز خدا نباشد.»

3) شهادت طلبی:

شوق وصال به یار و غرقه شدن در حضرت دوست, هواره بزرگترین آرزوی اولیای الهی بوده و هست. داستان پیشی گرفتن اصحاب امام حسین (ع) در میدان کربلا و سبقت جستن یاران خمینی (ره) و جان برکفان بسیجی در صحنه های هشت سال دفاع مقدس, خود از نمودها و جلوه های زیبای وصال طلبی و رسیدن به محضر یار است.

شهادت طلبی با سرشت بسیجیان عجین شده است. بسیجی شهارت را می شناسد و به آن عشق   می ورزد, عشق به شهادت را بسیجی از مولای خود علی (ع) آموخته است که فرموده است: «انی للشهاده لمحب» من دوستدار شهادت هستم. نام بسیج در فرهنگ انقلاب اسلامی با ایثار و شهادت نقش بسته است, زیرا ارزش هایی که فرهنگ اسلام و مبانی دینی برای شهادت قایل گردیده, بسیجی را شیفته شهادت کرده است.

رسول اکرم (ص) فرمود:

«بالای هر نیکی, کار نیک دیگری است, تااینکه مرد در راه خدا کشته شود. وقتی در راه خدای عزوجل کشته شد, بالای آن, کار نیکی وجود ندارد.»

امام امت (ره) در بیانی می فرماید:

«از ما دایما" این مطلب را حتی حالا می خواهند که شما دعا کنید, ما شهید بشویم. آخر کسی دلش می خواهد شهید بشود برای شکم؟ کسی جوانش شهید بشود برای اینکه یک خانه خوبی داشته باشد؟ یا مسأله این نیست, مسأله یک عالم دیگری است, شهادت برای یک عالم دیگری. آن شهادتی که همه اولیای خدا و همه انبیا دنبالش بودند و بسیاری از اولیای ما به شهادت رسیدند, آن معنا را می خواستند, مردم دنبال آن معنا هستند.»

ایشان در جای دیگری درباره شهادت چنین بیان می دارد: «شهادت برای ما فیض عظیمی است, جوان های ما شهادت را آرزو دارند و ملتی که شهادت را آرزو دارد پیروز است, شما ملت پیروزید, ان شاءالله».

4) بردباری:

صبوری و بردباری از ویژگی های برجسته بسیجیان و بسیجی صفتان است. بی گمان در مسیر گذر از راههای دشوار انقلاب, تار سیدن به استقرار کامل نظام اسلامی, سختی های زیادی را باید پیمود. پذیرش این همه سختی و دشواری, جز با بردباری. سعه صدر امکان پذیر نخواهد بود. اجرای مأموریتهای بسیج در عرصه های گوناگون, ایجاب می کند که بسیجیان, دریادل و صبور باشند و با آرامش خاطر, بارسنگین مسئولیت خویش را به سرمنزل مقصود برسانند. همچنانکه پروردگار متعال در قرآن کریم, صرفا", صالحان و بردباران و آنهایی را که عمل صالح انجام داده اند, در صف زیانکاران به حساب نمی آورد.

5) دشمن ستیزی:

/ 0 نظر / 120 بازدید