نماز در قدس

«نماز درقدس» رمز چیست؟!

این جمله از حضرت امام ره ، در حافظه تاریخی ملت حک شده که فرمود:

ان شاء اللَّه يك روزى همه مسلمين با هم برادر و همه ريشه‏هاى فساد از همه بلاد مسلمين كنده بشود و اين ريشه فاسد اسرائيل از مسجد الاقصى‏ و از كشور اسلامى ما كنده بشود و ان شاء اللَّه تعالى با هم برويم و درقدس نماز وحدت بخوانيم.» (صحیفه امام ، ج 13 ، ص 92)

امروز نیز رهبر معظم انقلاب در دیدار وزیر اوقاف سوریه فرمودند:

«به زودی درقدس نماز جماعت خواهید خواند.»

اما نماز در قدس رمز کدام عملیات است که این چنین در سخنان امام و آقا به کرات تکرار شده؟!

برای دریافت و فهم این رمز ، دو روایت زیر را با دقت مطالعه بفرمایید:

ويَسيرُ المَهدِيُّ حَتّى‏ يَنزِلَ بَيتَ المَقدِسِ، وتُنقَلُ إلَيهِ الخَزائِنُ، وتَدخُلُ العَرَبُ وَالعَجَمُ وأَهلُ الحَربِ وَالرُّومُ وغَيرُهُم في طاعَتِهِ مِن غَيرِ قِتالٍ، حَتّى‏ تُبنَى المَساجِدُ بِالقُسطَنطينِيَّةِ وما دونَها، ويَخرُجُ قَبلَهُ رَجُلٌ مِن أهلِ بَيتِهِ بِأَهلِ المَشرِقِ، يَحمِلُ‏ السَّيفَ عَلى‏ عاتِقِهِ ثَمانِيَةَ أشهُرٍ يَقتُلُ ويُمَثِّلُ، ويَتَوَجَّهُ إلى‏ بَيتِ المَقدِسِ فَلا يَبلُغُهُ حَتّى‏ يَموتَ.

مهدى عليه السلام حركت مى‏ كند تا اين كه در بيت المقدّس فرود مى ‏آيد و گنجينه ‏ها را برايش مى ‏آورند و عرب و عجم و اهل حرب و روم و جز آنان، بدون جنگ و خونريزى به اطاعتش در مى‏ آيند تا اين كه مسجدهايى در قسطنطنيّه و پايين ‏تر از آن ساخته مى ‏شوند و پيش از او، مردى از خاندانش با اهل مشرق ‏زمين خروج مى‏ كند كه هشت ماه، شمشيرش را بر دوشش حمل مى‏ كند و چنان مى‏ كُشد كه مايه عبرت‏ ديگران شود و به سوى بيت ‏المقدّس روى مى‏ آورد؛ امّا به آن نمى ‏رسد و مى ‏ميرد.

 الفتن: ج 1 ص 349 ح 1009، كنز العمّال: ج 14 ص 589 ح 39669 ، دانشنامه امام مهدى «عجل الله فرجه» بر پايه قرآن، حديث و تاريخ، ج‏7، ص: 147 - 149

 پيامبر خدا صلى الله عليه و آله فرمود:

 هنگامى كه برخى شيطان‏ هاى همراه دجّال، در پى وادار نمودن برخى آدميان به‏ پيروى از دجّال هستند و برخى مى ‏پذيرند و برخى ديگر به آنها مى ‏گويند: شما شيطان هستيد، خداوند متعال، عيسى بن مريم را به سوى او در بيت المقدّس مى‏ فرستد و او را مى ‏كشد و در اين ميان، عيسى بن مريم در بيت المقدّس فرود مى ‏آيد و در حالى كه گروهى از مسلمانان با پيشوايشان آن جايند و مؤذن پس از اذان نماز صبح، همهمه مردم را مى‏ شنود و ناگهان عيسى بن مريم فرود مى ‏آيد و مردم به او خوشامد مى‏ گويند و از فرود آمدنش و راستى و درستىِ حديث پيامبر خدا، خوشحال مى ‏شوند.

سپس عيسى عليه السلام به مؤذّن مى‏ گويد: اقامه نماز را بگو و مردم به او مى‏ گويند: برايمان نماز بگزار و او مى ‏گويد:

" به سوى همان امامتان برويد تا ايشان براى شما نماز بگزارد، كه او خوب امامى است!" و امامشان با آنها نماز مى‏ خواند و عيسى هم با آنان نماز مى‏ گزارد و آن گاه كه امام، نماز را به پايان مى ‏برد، عيسى [با او بيعت كرده و] به اطاعت او در مى ‏آيد و با مردم حركت مى‏ كند و چون دجّال او را مى ‏بيند، مانند قير، آب مى ‏شود و عيسى به سوى او مى‏ رود و او را با اذن الهى مى ‏كشد و نيز هر كس را كه همراه اوست و خدا بخواهد.

سپس همراهان دجّال، پراكنده و زير هر درخت و سنگى كه پنهان مى ‏شوند، درخت مى‏ گويد:" اى بنده مسلمان خدا! بيا و اين يهودى را كه پشت من است، بكش" و سنگ نيز مانند آن، سربازان مسلمان را فرا مى ‏خواند، به جز درخت ديوخار كه درخت يهود است و هيچ كس را براى سربازان، افشا نمى ‏كند».

سپس پيامبر خدا صلى الله عليه و آله فرمود: «اين را به شما مى‏ گويم تا آن را دريابيد و بفهميد و نگاه داريد و مطابق آن، عمل كنيد و به آنان كه پس از شما هستند، بگوييد و نسل به نسل، آن را باز گوييد و فتنه دجّال، سخت‏ ترين فتنه است، و پس از اين ماجراها، آن اندازه كه خداى متعال مى‏ خواهد، با عيسى بن مريم زندگى خواهيد كرد.»

. الفتن: ج 2 ص 568 ح 1591. نيز، ر. ك: الملاحم و الفتن: ص 175 ح 236 ، دانشنامه امام مهدى «عجل الله فرجه» بر پايه قرآن، حديث و تاريخ، ج‏8، ص: 220 - 224

✍️ «امینی خواه»

/ 0 نظر / 36 بازدید