مهارت های زندگی

مهارت‌های زندگی چیست؟
مهارت یعنی توانایی انجام یک کار و مهارت‌های زندگی آنهایی هستند که به ما کمک می‌کنند تا زندگی خوب، شاد و موفقی داشته باشیم. برای رسیدن به این زندگی شاد باید مهارت‌ها و توانایی‌های مختلفی داشته باشیم؛ برای مثال باید بتوانیم استعدادها و نقاط قوت خود را خوب بشناسیم و آنها را پرورش دهیم؛ با دیگران ارتباط برقرار کنیم و روابط خوب و صمیمانه‌ای با آنها داشته باشیم؛
باید بتوانیم احساسات، آرزوها و خواسته‌های خود را بیان کنیم؛ مسائلی را که در زندگی با آنها مواجه می‌شویم، حل کنیم خوب تصمیم بگیریم؛ وقتی دچار هیجان‌هایی مثل ترس، خشم، خجالت یا غمگینی می‌شویم، با آنها کنار بیاییم و آنها را به شکل درستی ابراز کنیم که به ما و دیگران صدمه نزند. در این جا با یکی از این مهارت‌ها آشنا خواهیم شد.
● مهارت شناخت خود
یکی از مهم‌ترین عواملی که به ما کمک می‌کند زندگی خوب و موفقی داشته باشیم این است که خود را بشناسیم، احساس خوبی در مورد خود داشته باشیم و از کسی که هستیم شاد و راضی باشیم. فکر می‌کنید کسی که احساس خوبی نسبت به خود دارد چه ویژگی‌هایی را داراست؟ تعدادی از ویژگی‌های چنین فردی در ادامه آمده است:
▪ خصوصیات مثبت، توانایی‌ها و استعدادهای خود را می‌شناسد و آنها را به کار می‌گیرد.
▪ خصوصیات منفی و نقاط ضعف خود را می‌شناسد، می‌پذیرد و سعی می‌کند آنها را اصلاح کند.
▪ موفقیت‌ها و شکست‌های خود را می‌شناسد، به موفقیت‌هایش افتخار می‌کندو از شکست‌هایش درس می‌گیرد.
▪ به خود و دیگران احترام می‌گذارد.
▪ برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کند.
▪ مسئولیت اعمال و رفتار خود را می‌پذیرد.
اکنون به سؤالات زیر پاسخ دهید:
شما چه احساسی در مورد خود دارید؟آیا فردی هستید شاد و راضی و احساس خوبی در مورد خود دارید؟ آیا تا به حال فکر کرده‌اید که دیگران از شما بهتر هستند و دوست داشته باشید به جای آنها باشید؟
به نظر شما اگر کسی خود را دوست نداشته باشد و همیشه آرزو کند که ای کاش جای کس دیگری باشد، می‌تواند زندگی شادی داشته باشد؟ اگر کسی فکر کند که دیگران از او بهتر هستند و او هیچ توانایی و استعدادی ندارد می‌تواند در زندگی موفق شود؟ آیا وقتی که کسی در کاری شکست می‌خورد خود را سرزنش می‌کند و خود را آدم بی‌استعداد و بی‌عرضه‌ای می‌داند، می‌تواند برای رسیدن به آرزوها و اهدافش تلاش کند و و زندگی موفق و شادی را برای خود بسازد؟
کسی که احساس خوبی نسبت به خود دارد، توانایی‌ها و استعدادهای خود را می‌شناسد و نقاط ضعف خود را می‌پذیرد و سعی می‌کند که نقاط ضعف خود را تقویت و اصلاح کند. چنین ویژگی‌هایی نقش خیلی مهمی در یک زندگی شاد و موفق دارد چون کسی که خود و دیگران را دوست دارد در زندگی شاد و خوشحال‌تر است و کسی که توانایی‌ها و استعدادهای خود را می‌شناسد برای موفق شدن تلاش بیشتری می‌کند و موفق هم می‌شود

/ 0 نظر / 32 بازدید